Potrzeba nam luster Warsztaty z technik 3D i fotogrametrii zainspirowane twórczością Stanisława Lema
Potrzeba nam luster Warsztaty z technik 3D i fotogrametrii zainspirowane twórczością Stanisława Lema
W ramach programu Digital Cultures 2019, w dniu 28 września 2019, odbędzie się cykl warsztatów. Niniejsze warsztaty poprowadzi Philo van Kemenade.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Potrzeba nam luster. Warsztaty z technik 3D i fotogrametrii zainspirowane twórczością Stanisława Lema
W ostatnich latach fotogrametria i obrazowanie obiektów w 3D stało się powszechnie dostępne. Instytucje kultury i twórcy mogą z łatwością samodzielnie tworzyć trójwymiarowe skany przedmiotów, nie tylko w oparciu o zewnętrznych wykonawców, ale również - dzięki użyciu prostych narzędzi - przy wykorzystaniu własnych zasobów. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie skanować wybrane obiekty i tworzyć ich trójwymiarowe modele, które zostaną udostępnione w sieci jako otwarte pliki.
Tematem przewodnim warsztatów będzie twórczość Stanisława Lema. W obliczu zbliżającego się kryzysu naszej planety, dystopijne scenariusze science-fiction stają się rzeczywistością. Okazuje się bowiem, że natura jest mniej trwała, niż myśleliśmy. Co powinniśmy zatrzymać dla potomności? Podczas warsztatów zastanowimy się nad zachowaniem dziedzictwa – nie tylko kulturalnego, ale też naturalnego, i nad naszą relacją z otoczeniem.
Wychodząc od „Solaris” Lema z perspektywy odkrywcy przyjrzymy się Ziemi, próbując ją udokumentować w 3D. Czym jest świat, która nas otacza? Po co tworzyć jego cyfrowe odwzorowania? Solariański ocean tworzy projekcje ludzkiej natury i ucieleśnia lęki. Gdyby nasza przyroda mogła mówić za nas, to co by to powiedziała o naszych obawach i zbiorowych wyrzutach sumienia?
Warsztat poprowadzi Philo van Kemenade. Jako kreatywny technolog w Słowackiej Narodowej Galerii Sztuki na przestrzeni ostatnich lat współtworzył projekty, które mają na celu udostępniania zasobów w sieci. Regularnie prowadzi warsztaty dla pracowników sektora kultury i jest zwolennikiem budowania kompetencji cyfrowych wewnątrz instytucji kultury i sztuki.
„Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy.“
- Snaut w rozmowie z Kelvinem
Stanisław Lem, Solaris
W warsztatach weźmie udział około 10 osób.
Zapraszamy w szczególności osoby:
-
- zainteresowane kreatywnym wykorzystaniem cyfrowych narzędzi;
-
- odpowiedzialne za zachowanie zbiorów, tworzenie cyfrowych kolekcji, dystrybucję zasobów w
- sieci;
-
- wykorzystujące cyfrowe reprezentacje w praktyce artystycznej i badawczej;
-
- twórców z branży wizualnej, audiowizualnej i medialnej.
- Wcześniejsze umiejętności nie są wymagane. Prosimy jednak o znajomość Solaris Stanisława Lema.
Sprzęt
Prosimy o przyniesienie na warsztaty własnych komputerów z zainstalowanym przed warsztatami Agisoft Metashape, oraz sprzętu pozwalającego na wykonywanie cyfrowych zdjęć (aparat, telefon).
Przed warsztatami uczestnicy otrzymają dodatkowe, szczegółowe instrukcje dotyczące materiałów do przygotowania.
Przed warsztatami uczestnicy proszeni są o przeczytanie Solaris Stanisława Lema.
- Data: 28.09.2019
- Godzina: 12:00-18:00
- Czas trwania: 6 godzin
- Miejsce: Instytut Adama Mickiewicza, ul. Mokotowska 33/35, Warszawa, Sala: Ballady i romanse
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wymagane jest przesłanie zgłoszenia, na podstawie którego wybrani zostaną uczestnicy warsztatu.
Zgłoszenia, przesyłane za pośrednictwem formularza online, będą przyjmowane do 15 września 2019. Zakwalifikowani uczestnicy zostaną poinformowani o przyjęciu do udziału w warsztatach za pośrednictwem poczty email do dnia 18 września 2019.