Jakub Lemiszewski gra do „Domowego archiwum”

Data i godzina
26 września — czwartek 19:00-20:00
Język
Sala Stolica

Jakub Lemiszewski gra do „Domowego archiwum”

Zapraszamy na szaloną, audiowizualną podróż do czasów transformacji okiem ówczesnych amatorów kamer wideo i uchem artysty, dla którego transformacja wydaje się szczególnie istotną metodą twórczą.

Cykliczna akcja Domowe archiwum, w ramach której NInA przez lata digitalizowała prywatne nagrania wideo, zbiegła się w czasie z erupcją popularności gatunku vaporwave. Graficzno-muzycznego nurtu, który z nostalgią – ale też nie bez ironii – sięgał do estetyki lat 80. i 90. Na Zachodzie inspirowane tym duchem nagrania wydawali m.in. James Ferraro czy Daniel Lopatin, w Polsce echa tej fascynacji można znaleźć zarówno w twórczości Wojciecha Bąkowskiego, jak i na imprezach WIXAPOLU.
W ramach tego ostatniego cyklu swoją muzykę prezentował m.in. Jakub Lemiszewski – jeden z najbardziej kreatywnych producentów muzyki elektronicznej młodego pokolenia. Twórca, który w swoim katalogu ma albumy bliskie estetyce vaporwave, podczas konferencji Digital Cultures zaprezentuje premierowy materiał przygotowany do czterdziestominutowego filmu bazującego w całości na domowych archiwach doby polskiej transformacji. Za ich montaż odpowiedzialny jest, znany m.in. z filmu „Wszystkie nieprzespane noce” Krzysztof Bagiński.
Dynamiczny charakter tego montażu oraz abstrakcyjność kolejnych, wyrwanych z kontekstu scenek wydaje się idealnym punktem wyjścia dla twórczości artysty dźwiękowego, którego nagrania cechują eklektyzm i spontaniczność. Często nieostre, zabrudzone obrazy zarejestrowane na taśmach VHS są niewątpliwie bliskie obecnym w twórczości Lemiszewskiego glitchom – dźwiękowym zakłóceniom, wybijającym z rytmu kiksom.